SVE NEDOUMICE O SPORAZUMNOM RAZVODU BRAKA

SVE NEDOUMICE O SPORAZUMNOM RAZVODU BRAKA

Svedoci smo da je u svetu pandemija razvoda braka, a razloge za to često objašnjavaju stručnjaci – psiholozi. Bez obzira na to da li je uzrok ovoj masovnoj pojavi ne tolerancija na razlike u zajedničkom životu ili ne dovoljna posvećenost ovoj instituciji, razvod braka je rangiran na drugom mestu po visini stresa koji osećaju supružnici, prolazeći kroz proceduru ( odmah iza smrti bliske osobe ). Takvo je vreme da se u sudskim postupcima najviše vode brakorazvodne parnice bez obzira da li je to sporazumni razvod braka ili razvod braka po tužbi. Jedino sud može doneti odluku da neki brak prestane, a sve prema našem porodičnom pravu i u tom slučaju brak prestaje tek kada sud donese odluku.

KAKO IZBEĆI NAJGORI SCENARIO RAZVODA

Kada supružnici ne žele više svoj ludi kamen, obično za to navode sledeće razloge – ne slaganje naravi koje je dugotrajno, bračni odnosi su teško i trajno poremećeni, pa je zajednički život nepodnošljiv i nemoguć. Ukoliko ti konflikti nisu dostigli tačku ključanja, najbezbolniji prekid braka je sporazumni razvod braka. Pored toga što je lakši, jer se postigao neki sporazum o koracima u budućnosti, ovaj razvod je i jeftiniji, jer podrazumeva jedino troškove sudskih taksi. Ipak, ovo ne isključuje prisustvo advokata koga možete, a i ne morate angažovati, jer je ipak dobrodošao svaki pravni savet, a i dalje je cena niža, s obzirom da nema pisanih tužbi.

Sporazumni razvod braka započinje spremnošću da se sve reši što mirnije, a zatim predlogom za sporazumni razvod braka koji mora da sadrži neke obavezne elemente propisane Porodičnim zakonom, a sve u zavisnosti od toga da li supružnici imaju decu i zajedničku imovinu. Predlog je obavezno pismeni i obostrano potpisan. Pošto imovina supružnika može biti zajednička i posebna, sporazumnim razvodom braka obavezno se deli zajednička imovina supružnika ( pokretna i nepokretna ), dok posebna imovina, kao i stvari i prava jednog supružnika nisu predmet rasprave i ostaju u celosti u njegovoj imovini i nakon razvoda braka. Posebnu imovinu čine stvari i prava koje je stekao pre braka, kao i imovina koju je stekao deobom nasleđa u tom braku ili poklonom.

SPORAZUM O VRŠENJU RODITELJSKOG PRAVA

Ovaj momenat tokom sporazumnog razvoda braka je najkritičniji, bez obzira što se supružnici trude da zaštite svoju decu od stresa, jer razvod je za njih nešto strašno.

Prilikom podnošenja predloga za razvod, supružnici moraju podneti pisani sporazum o vršenju roditeljskog prava. Mora postajati dogovor da roditeljsko pravo vrše zajednički i sporazumno ili samostalno, pri čemu jedan roditelj vrši roditeljsko pravo, a drugi je u obavezi da redovno isplaćuje naknadu za staranje. Ukoliko je sporazum o zajedničkom vršenju roditeljskog prava, on mora biti u najboljem interesu deteta. Ako sud proceni da sporazum roditelja nije u najboljem interesu deteta, odlučiće na drugačiji način, u skladu sa detetovim interesom.

Sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava mora sadržati, pored alimentacije i dinamiku viđenja roditelja koji ne vrši roditeljsko pravo sa detetom ( npr. svaki vikend, svaki drugi vikend i slično ). Tu se navodi i sa kojim roditeljem dete provodi praznike, rođendane i dane koji su od posebnog značaja.

Sporazum mora biti u najboljem interesu deteta, a ukoliko to nije slučaj, sud ga neće prihvatiti i vodiće se isključivo prioritetom deteta.

društvo