Razmišljate o kupovini sudopere? Kada dođe taj trenutak trebalo bi više faktora uzeti u obzir, a jedan veoma važan među njima tiče se materijala sudopere kojeg je lako i jednostavno održavati čistim. Kako postoji više vrsta, čitajte u nastavku teksta koje je materijale za kuhinjske sudopere lako održavati čistim.
Koji tip sudopere je najbolji za održavanje?
Odgovor na ovo pitanje čini se lakim: to su neporecivo i nedvosmisleno sudopere od nerđajućeg čelika jer ovaj tip materijala nije porozan, što znači da je otporan na mrlje i ostatke hrane koji bi se zalepili za bilo koju drugu površinu. Još jedna prednost sudopera od nerđajućeg čelika jeste njihovo jednostavno čišćenje i održavanje, kao i sterilizacija zbog čega se se nerđajući čelik veoma koristi u bolnicama i drugim medicinskim ustanovama. Međutim, nerđajući čelik, iako jedan od najboljih, nije jedini materijal koji je dobar za kuhinjske sudopere i momenat održavanja čistoće.
1. Granit
Granitne sudopere uglavnom se proizvode od dominantnog udela granita (do 95%) dok ostatak čini smola. Kombinacija granita i smole daje ovom tipu sudopera mnogo praktičnih svojstava, a jedno među njima jeste manji trošak. Granit kao i čelik nije porozan što ga čini otpornim na mrlje. Prednost koju granit ima nad čelikom je otpornost na ogrebotine i fleke od vode. Jedini nedostatak granitnih sudopera jesu oštećenja koja nastaju vremenom ili usled korišćenja jakih hemikalija. Korišćenjem jakih hemikalija skida se završna obrada sa sudopere zbog čega treba potražiti ili hemijska sredstva koja služe za čišćenje isključivo granitnih površina ili neko sredstvo za čišćenje neutralne pH vrednosti.
2. Vatrostalna glina
Sudopere od vatrostalne gline su još jedna dobra opcija kada je u pitanju čistoća sudopere, ali su korak ispod granitnih i sudopera od nerđajućeg čelika. Sudopere od vatrostalne gline su otporne na ogrebotine i prosipanje. Otporne su i na mrlje, ali dešava se da neka jako obojena hrana može promeniti boju sudopere, te se savetuje redovno brisanje samo vlažnom krpom. Druga “mana” ovih sudopera jeste njihova krhost. Budite veoma pažljivi kada odlažete sudove ili posuđe u sudoperu jer se može desiti da napukne ukoliko je posuđe teško. Kada perete sudove, takođe budite obazrivi i pažljivi jer svako ispadanje čaše, šolje i tanjira u sudoperu može se završiti njihovim lomljenjem.
3. Liveno gvožđe
Sudopere od livenog gvožđa izrađuju se najpre zagrevanjem gvožđa koje se zatim sipa u kalup, a onda se dobijeni produkt premaže porcelanskim emajlom jer je gvožđe sklono rđanju. Vremenom može doći do rđanja i ovog premaza, stoga se sudopera mora na pravilan način popraviti ili zameniti novom. Porculanski premaz može promeniti boju ukoliko neka obojena hrana stoji duže vreme u sudoperi što će svakako uticati na estetiku, ali i kvalitet sudopere. Sudopere od livenog gvožđa su jedne od najpopularnijh zbog pristupačne cene i izdržljivosti, ali sve više zbog različitih boja i načina na koji ih možete uklopiti u enterijer kuhinje.
Kao što smo videli, sudopere od nerđajućeg čelika zaista stoje na visini zadatka i s pravom nose epitet najboljih, ali kada je u pitanju čistoća nisu jedina opcija. U zavisnosti od vaših potreba, i navika i drugi materijali mogu da funkiošu sasvim dobro.