Istraživanja i zvanična statistika govore da je sve više brakova koji se razvode, bilo sporazumnim razvodima ali i tužbama za razvod braka. Svaki četvrti brak u Srbiji završi se razvodom. Ipak, primetan je i pad broja sklopljenih brakova, ali i da se brakovi sklapaju na sve kasnije uzrastu. Kada su u pitanju podnosioci zahteva za razvod braka prednjače žene, ali je po zvaničnim statistikama ipak bilo najviše sporazumnih razvoda braka.
Ovaj podatak ohrabruje jer ipak pored svih teškoća u braku i razloga koji su doveli do razvoda partneri nađu zajednički jezik da se sporazumno razvedu.
Najveći broj parova odluči se da u situaciji razvoda braka potraži savet pravnika tj. da njihov stručni savetnik bude advokat. Ovo je u najvećem broju slučajeva podrazumeva davanje saveta u vezi sa postupkom, ali i da advokat piše inicijalni akt (sporazum ili tužbu).
NAJČEŠĆI RAZLOZI ZA RAZVOD BRAKA
Ako se uopšte može napraviti lista razloga za razvod s obzirom da nijedna porodica nije ista i da su sve individue različite, onda bi sadržala ove najčešće razloge. Prema zvaničnim podacima najveći broj bračnih parova obraća se stručnim licima i bračnim savetinicima zbog problema nedostatka komunikacije među partnerima. Posledica ćutanja, povlačenja i ,,gutanja“ su loša osećanja koja to prate, zatim nezadovoljstvo, gubitak poverenja među partnerima i sve to vodi emotivnom udaljavanju koje kasnije dovodi i do učestalih koflikata. A niko to ne može da trpi, ili može ali ne dugo.
Pored toga kao razloge za razvod bivši bračni partneri navode i prevere u braku, nemogućnost rešavanja većih ali i manjih životnih teškoća, preterano mešanje trećih lica (najčešče roditelja od partnera/partnerke), ali i neki patološki problemi (poput ljubomore, alkoholizma i bolesti zavisnosti) ali i nasilja u porodici (psihološkog, ekonomskog, fizičkog).
Da naglasimo da neki bračni partneri uspeju da prevaziđu ove probleme, ali većina ne ukoliko se radi o dugoročnim problemima.
SPORAZUMNI RAZVOD BRAKA KAO MIRAN NAČIN ZA RASTANAK
Neki stručnjaci vole da kažu da je raskid veze ili braka refleksija upravo toga kako je ta veza ili brak izgledao do tada. Ako je to bio zdrav ondos dve odrasle osobe, gde je postojalo razumevanje i poštovanje, saradnja i razumevanje i njihov rastanak moguć je na miran način. Sporazumni razvod braka podrazumeva slaganje partnera oko razvoda, a zatim i o drugim pitanjima koja se tiču imovine, a ukoliko postoje i maloletna deca onda i o važnim statusnim pitanjima vezanih za njih.
Advokat može pomoći u stavljanju svih tih sporazuma na papir sa stručne strane i brzog završavanja procedure na sudu. Saradnja bračnih partnera koji se razvedu na ovaj način i nakon razvoda braka ostaje optimalna.
RAZVOD BRAKA TUŽBOM
Do ovoga dolazi onda kada postoji neslaganje među bračnim drugovima po pitanju stvari važnih za razvod braka. Počevši od same želje za razvod, pa sve preko imovine i rešavanja statusnih pitanja maloletne dece (vršenje roditeljskog prava, načina održavanja kontakata sa decom i pitanje alimentacije).
S obzirom na složenost postupka ljudi angažuju advokata kako bi im dao savet, napisao tužbu, a kasnije i kako bi ih advokat zastupao u navedenom postupku ukoliko je to potrebno. Ovo ume da bude buran i bolan postupak, ali i dug, kako na parnerskoj relaciji, tako (a možda i najviše) na maloletnu decu.
Kao što smo mogli da pročitamo miran razvod braka je moguć, ali on zavisi od mnogo faktora.