Stres kod mnogih danas nastaje najviše zbog posla, pa možemo reći da ovo dvoje zajedno idu ruku pod ruku. Posledice stresa mogu biti blaže, ili čak vrlo jake, zavisno od toga koliko ste dozvolili da ovlada vašim životom. Jedna od posledica jeste da utiče na imunitet, može ga oslabiti i tako osobu izložiti većoj mogućnosti da se razboli.
Ako se već nalazite u ovakvoj situaciji, predlažemo vam da se ne dajete previše poslu, već radite sve korak po korak. Pored toga što treba da smanjite stres, u nastavku vam ističemo još nekoliko dodatnih saveta koji će vam pomoći da svoj imunitet ponovo vratite u normalu.
7 načina za podizanje imuniteta
U nastavku vam otkrivamo nekoliko saveta za podizanje imuniteta, koji bi vam mogli biti od koristi:
- Ishrana u funkciji jačanja imuniteta
Konzumirajte raznovrsnu ishranu, puno voća i povrća, nemasnih proteina, integralnih žitarica, mleka i mlečnih proizvoda bez masti ili sa niskim sadržajem masti. Takođe ograničite unos zasićenih masti, holesterola, soli i dodatih šećera. Zdrava ishrana obezbeđuje više hranljivih sastojaka koji podržavaju optimalnu imunološku funkciju. Međutim, imajte na umu da previše nekih vitamina i minerala može biti štetno. Razgovarajte sa svojim lekarom ako mislite da su vam potrebni dodaci ishrani.
- Budite fizički aktivni
Redovna fizička aktivnost pomaže da se osećate bolje, bolje spavate i smanjujete anksioznost. U kombinaciji sa dobrom ishranom, fizička aktivnost može pomoći osobi da održi zdravu težinu i bude zdrava a to dovodi do podizanja imuniteta na duže staze. Praćenje preporuka za fizičku aktivnost za vaše godine pruža trenutne i dugoročne koristi.
- Održavajte zdravu težinu
Višak težine može uticati na funkcionisanje vašeg tela. Gojaznost, definisana kao indeks telesne mase (BMI) od 30 ili više kod odraslih, povezana je sa oštećenim imunološkim funkcijama. Gojaznost takođe može da smanji efikasnost vakcine za brojne bolesti, uključujući grip, hepatitis B, tetanus.
- San kao bitan faktor
Naučni dokazi pokazuju da gubitak sna može negativno uticati na različite delove imunog sistema. To može dovesti do razvoja širokog spektra poremećaja. Odmoran organizam obezbeđuje jak imunitet koji ne podleže uticajima raznih virusa i bakterija iz okoline. Na primer, gubitak sna ili upražnjavanje jako malo spavanja (ograničavanje vremena dozvoljenog za spavanje na 4 sata za jednu noć) smanjuje aktivnost prirodnih ćelija koje imaju značajnu ulogu u ubijanju tumorskih ćelija.
- Odvikavanje od pušenja
Pušenje može učiniti telo manje uspešnim u borbi protiv bolesti. Ono povećava rizik od problema sa imunološkim sistemom, uključujući reumatoidni artritis. Ukoliko je to težak zadatak za vas možete se obratiti psihoterapeutu koji će vam tretmanima pomoći da se odviknete ili da pušenje svedete na minimum.
- Izbegavajte previše alkohola
Vremenom, prekomerna upotreba alkohola može oslabiti imuni sistem zato je veoma bitno ukoliko imate i ovaj problem stati i krenuti ka odvikavanju od konzumiranja alkohola.
Da zaključimo…
Podizanje imuniteta nije lako, ali da biste uspeli u tome, bilo bi dobro da najpre nađete odgovor na pitanje kako se osloboditi stresa, jer je stres ipak najveći faktor u slabljenju organizma, a ove dve stvari imuniet i stres su uzročno posledične. Uporedo sa rešavanjem ovog pitanja, primenjujte stavke koje smo vam spomenuli i videćete da ćete se sve bolje osećati kako dani prolaze.